Palm-computer kan måske ødelægge din pc

Flere Palm-brugere siger at den såkaldte HotSync-funktion har ødelagt den serielle port i deres pc'er.

Et advokatfirma i San Francisco har sagsøgt Palm og firmaets tidligere moderselskab, 3Com, med krav om erstatning i ukendt størrelse. Advokatfirmaet repræsenterer to Palm-brugere i Californien, som angiveligt har fået pc'ens bundkort ødelagt af en fejl i Palm-computeren.


Sagens kerne er den såkaldte HotSync-funktion, som bruges til at synkronisere den håndholdte computer med pc'en gennem en særlig cradle, der tilsluttes til den serielle port. I nogle tilfælde kan Palm-cradlens strømforsyning angiveligt producere en overspændning, der ødelægger den serielle port.


Skaden kan ikke repareres, ifølge advokaterne, og kunden er derfor tvunget til at købe et nyt bundkort. Problemet optræder tilsyneladende mest i forbindelse med Palm V og Dell-pc'er, men advokatfirmaet fortæller, at man i de seneste dage har modtaget henvendelser fra brugere, der har haft det samme problem med andre Palm-modeller og pc'er fra andre producenter.


En talsmand for Palm afviser, at HotSync kan beskadige pc'ens bundkort. Ifølge eksperter er det ikke umuligt, men meget usandsynligt, at den serielle port kan beskadiges af et tilsluttet apparat.


(Kilde: IDG News Service)

    Læses lige nu

      Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

      Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

      Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

      Navnenyt fra it-Danmark

      Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

      Niels Bjørndal Nygaard

      Norriq Danmark A/S

      Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
      Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
      IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

      Henrik Thøgersen

      IT Confidence A/S