Artikel top billede

Ballmer: Pc'ens guldalder er kommet

Steve Ballmer og Steve Jobs er meget uenige om pc'ens fremtid.

Forleden kunne Apple-chef Steve Jobs komme med den opsigtsvækkende udtalelse, at pc'ens dage er talte. Han mener at kun få mennesker får brug for en traditionel computer fremover. Jobs forventer at tavlecomputere som iPad vil overtage mange af pc'ens opgaver.

Men Steve Ballmer er ikke helt overraskende lodret uenig. Han mener at pc'ens guldalder stadig ligger foran os.

”Jeg tror, at mennesker stadig vil bruge pc'er i stort omfang i de kommende år. Intet af det, som i dag kan gøres med en computer, vil være mindre vigtig i morgen,” sagde Ballmer torsdag på D8-konferencen i Californien.

Men han indrømmede dog, at markedet forandrer sig. Linux har taget et par procent af markedet fra Windows, og der er også fremgang for Mac-computerne.

”Det er forandringernes tid. Jeg mener, at pc'erne vil se anderledes ud,” sagde Ballmer, men ser ingen trussel mod Microsoft.

”Vi bevæger sig os fra en verden, som helt grundlæggende er fordelagtig for os, til en verden, som er endnu bedre for os,” siger han.

Microsoft-chefen havde også verbale tæsk til Google, som han betegnede som et ”uhyre”, men tilføjede så:

”Man skal selv være et uhyre, for at genkende et andet,” som han formulerede det.

Ballmer indrømmede også, at Microsoft har begået fejl på smartphone-markedet og er faldt bagud i forhold til konkurrenterne, men forventer alligevel at Microsoft snart vil være med helt fremme igen.




IT-JOB

DIGNITY – Danish Institute Against Torture

DIGNITY søger IT-chef

Netcompany A/S

Software Developer
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere