Brasilianske phishere angriber Københavns Universitet

Brasilianske it-kriminelle har gennemført et målrettet phishing-angreb mod Københavns Universitet.

I slutningen af sidste uge modtog ansatte på Københavns Universitet en e-mail fra en web-administrator, som bad om at sende bruger-id, password og telefonnummer i forbindelse med en opgradering af universitetets antivirus-program. Mailen fortæller, at universitetet skal opgradere til den seneste version af F-Secure - men dette program bruges slet ikke på KU. Der var tale om et målrettet phishing-angreb, som skulle lokke de ansatte til at udlevere deres personlige oplysninger.

Denne form for phishing-angreb mod danske virksomheder og organisationer ikke er usædvanlige, men det seneste angreb er alligevel specielt, fordi det er målrettet mod universitets ansatte. Alt tyder på, at der er lavet grundig research på Københavns Universitet forud for angrebet.

»Det er problematisk hvor målrettet angrebet er mod ansatte og brugere på Københavns Universitet. Mailteksten er tilnærmelsesvis på fejlfrit dansk, og afsender udgiver sig for at være web-administrator hos KU, samt afsender mailadresse er meget lig strukturen på mailadresser på KU. Dette er virkelig folk, som har sat sig ind i strukturen hos Københavns Universitet - og vil kunne gøre tilsvarende overfor andre danske institutioner og virksomheder,« siger Michael Dahl fra F-Secure i Danmark.

Ifølge KU er det ikke lykkes at fuppe de ansatte til at udlevere deres kodeord. De ansatte lugtede hurtigt lunten.

»Vi modtager løbende et stort antal lignende type phishing mails, så vores ansatte og brugere er klart instruerede om at slette mails, som udbeder passwords og lignende. Men det er klart, at netop denne phishing mail er betydelig mere målrettet i udformningen, end det vi oftest støder på,« siger Kurt Bjernemose, It-sikkerhedsansvarlig på Københavns Universitet.

I efterforskningen af angrebet er den spoofede afsender- og svar-mailadresse sporet til Brasilien og det menes derfor at angriberne kommer herfra.

Læses lige nu

    Banedanmark

    Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS