Der mangler ligestilling på hjemmearbejde

Der er stadig lang vej til ligestilling når det gælder hjemmearbejds-pladser. Der er dobbelt så mange mænd som kvinder, der arbejder hjemmefra.

Artikel top billede

På kvindernes internationale kampdag viser en ny undersøgelse at der stadig mangler ligestilling på hjemmearbejdspladser. De nye tal fra TDC viser, at helt præcis 68 procent af de danske hjemmearbejdspladser står hos mænd, mens kun 32 procent står hos kvinder.

Men de kvinder, der har en hjemmearbejdsplads, sidder i gennemsnit en time mere ved den om ugen end mændene.

”Tallene viser, at det er for tidligt at afskrive kvindernes internationale kampdag, for der er stadig slag at slå,” siger Marianne Dahl Steensen, som er medlem af TDC Erhvervs chefteam og mor til tvillinger – og selv er storforbruger af sin hjemmearbejdsplads.

Men der er altså dobbelt så mange mænd som kvinder, der har en hjemmearbejdsplads.

”Hjemme hos mig arbejder vi begge to om aftenen, og det er da helt sikkert en medvirkende årsag til, at familie og karriere går op,” siger Marianne Dahl Steensen.

I dag er det 100 år siden, at man fik ideen til Kvindernes Internationale kampdag.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S