Store harddiske har mange fejl

Der er mange fejl i de store 2 TB-harddiske. SSD'er klarer sig heller ikke for godt.

Artikel top billede

Den franske hjemmeside hardware.fr har samlet og offentliggjort data om antallet af fejl i harddiske, SSD'er og andre hardware-produkter. Tallene kommer fra en anonym fransk internet-forretning og hardware.fr har angiveligt haft direkte adgang til databasen med tal for, hvor stor en procentdel af de enkelte produkter der er returneret med fejl.

Det giver et interessant billede af, hvilke produkter der er de mest pålidelige. Når man ser på harddiske er det i gennemsnit mellem 1 og 3,39 pct. der returneres med fejl. Maxtor klarer sig bedst – her er det under 1 pct. af harddiskene der returneres. Men der er måske en forklaring. Maxtor sælger lowend-harddiske med kendt og gennemprøvet teknologi, og de har typisk en kapacitet op til 1 TB.

Det interessante er, at antallet af fejl er meget større i 2 TB-harddiskene. I Western Digitals Caviar Black med 2 TB er der endda fejl i næsten 10 pct. af de solgte harddiske. Generelt ligger 2 TB-modellerne mellem 3 og 7 pct. Det ser ud til, at der især er problemer med harddiske som har Advanced Format-teknologi.

Hardware.fr konstaterer derfor, at man bør være forsigtig med at gemme sine vigtige data på 2 TB-harddiske – og back-up er jo altid en god ide.

Der er også tal for antallet af fejl i Flash-baserede SSD'er og her skulle man tro, at de klarer sig bedre end harddiske. Der er trods alt ingen mekaniske komponenter og de er således ikke så følsomme overfor stød og rystelser.

Men det viser sig, at det typisk er mellem 2 og 3 pct. af SSD'erne der kommer tilbage med fejl – altså det samme som harddiske (hvis man ser bort fra de fejlramte 2 TB-modeller).

Kun Intel har en meget lav fejlprocent på 0,6 i sine SSD-modeller, mens alle de andre ligger på niveau med mekaniske harddiske. Det viser altså, at man heller ikke med en SSD er helt sikret mod fejl.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet