Dansk it-firma bliver millionærer på fodboldbanen

Et lille dansk it-firma kan se frem til trecifrede millionindtægter. Firmaet Frontstairs forventes nemlig at sælge deres softwareløsninger til Europas store fodboldorganisationer.

Det lille danske it-firma Frontstairs har udsigt til at blive forgyldte med trecfirede millionindtægter. I næsten tre år har tyve mand i firmaet nemlig arbejdet på at udvikle et it-system, der skal digitalisere den europæiske fodboldverden.

»Vi har brugt meget tid på at udvikle en stor portefølje af software til sport. Nu skal vi ud i verden og sælge det,« siger direktør i Frontstairs, John Conrad Jensen til JP.

Der er mange ting, der skal holdes styr på uden Frontstairs it-system. 1.600 klubbers forestående fodbold år skal planlægges præcist med angivelse af tid og sted for de 230.000 kampe og ikke mindst påsætning af dommere. Frontstairs it-system sørger for, at der er styr på alle disse data fra ligatabellens beregning helt ned til dommernes kilometerpenge.

»Der er stort set ingen konkurrenter, for det er næsten umuligt at tjene penge, fordi man skal langt ned i pris. Ellers får man ikke de små klubber med, og det er det, der er interessant,« siger direktør John Conrad Jensen, der ikke ser nogen hindring for, at systemerne kan bruges i andre sportsklubber end fodbold.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S