Netscape Navigator fylder 15 år

Den gamle browser Netscape Navigator fylder 15 år i dag. Netscape var længe den mest populære browser - indtil Microsoft slog den ihjel.

Den første version af webbrowseren Netscape Navigator blev annonceret den 13. oktober 1994 - og programmet er dermed netop fyldt 15 år. Netscape var ikke den første grafiske browser, men den satte afgørende milepæle. Netscape introducerede blandt andet Javascript, baggrunde i farver og avanceret tekstformatering på websider og gjorde dermed nettet til et meget mere farverigt sted. Netscape var også langt mere brugervenlig end forgængere som NCSA Mosaic.

Mange af Netscape-udviklerne - inklusive Marc Andreessen - kom fra det udviklingshold, der havde arbejdet med NCSA Mosaic på University of Illinois. I 1994 gik Marc Andreessen og Jim Clark sammen om at stifte Mosaic Communications, der hurtigt skiftede navn til Netscape. Den blev hurtigt den mest populære browser og havde en markedsandel på 80 pct. i 1996.

Netscape tog springet fra version 1 til 4 i løbet af nogle få år og der kom hurtigt mange flere funktioner - tabeller og CSS er blot nogle få af dem.

Microsoft kom med sin egen browser Internet Explorer kun ét år efter Netscape - med kode købt fra Spyglass - men den fik i første omgang kun en meget lille markedsandel. I 1998 kom den første version af IE, der var fuldt integreret i Windows, og så gik det stærkt - i løbet af et år havde Microsoft overtaget. Det hjalp selvfølgelig også, at Microsoft distribuerede sin Internet Explorer sammen med Windows. En forretningsmodel, der førte til den lange monopolsag mod Microsoft.

Netscape blev solgt til AOL for 4,2 mia. dollar i 1998, men AOL fortsatte med at bruge IE som sin officielle browser - og netscape.com blev i stedet omdannet til en portal. Den sidste officielle version af Netscape Navigator - version 9.0.0.6 til Windows - blev supporteret helt frem til marts 2008.

Heldigvis lever Netscape Navigator videre - i februar 1998 blev koden frigivet under en open source-licens. Mozilla Foundation blev senere oprettet for at styre den videre udvikling. Firefox-browseren, der har rødder i den gamle Netscape-kode, har i dag omkring en fjerdedel af browser-markedet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere