Halv robot, halv abe

Forskere får aber til at fodre sig selv frugt og skumfiduser med robot-arme styret af elektroder indopereret i abernes hjerner.

Det er lykkedes en forskergruppe ved University of Pittsburgh School of Medicine at få to aber til at fodre sig selv med robotarme, styret ved hjælp af små, hårtynde elektroniske sonder, indopereret i hjernens motoriske center.

Et computerprogram oversatte hjernens elektriske impulser til robotarmens bevægelser, og aberne lærte hurtigt at styre de kunstige lemmer med "naturlige, flydende bevægelser", og sågar variere tempoet, således at det var tydeligt, at aberne opfattede robotarmene som en naturlig del af deres egen krop. Det skal lige tilføjes, at abernes egne arme ikke var blevet amputeret, men blot fikserede.

Forsøget giver nyt håb til helbredelsen af en lang række sygdomme:
»Vi begynder at forstå hvordan hjernen opererer i relation til hjerne/maskin-interface teknologi«, forklarer projektets chefforsker doktor Andrew Schwartz.
»Jo mere vi forstår om hjernen, desto bedre vil vi være til at behandle en lang række af hjernens sygdomme og defekter, lige fra Parkinsons og lammelse til med tiden Alzheimers og måske endda deciderede sindssygdomme«.

»Aberne lærer ved først at observere bevægelsen, hvilket aktiverer hjernecellerne, som om hjernen rent faktisk udfører bevægelsen. Faktisk meget i stil med sportsfolk, der trænes til at først at visualisere de præstationer, de ønsker at udføre« fortsætter forskeren.

»Det ultimative mål er selvfølgelig at udvikle fungerende proteser til folk, der er totalt lammede«.

Professor Paul M Matthew from the Hammersmith Hospital kommenterer eksperimentet således:
»Udfordringen med at lave et interface, der kan styre de milliarder af nerveceller, der kontrollerer det fulde spænd af kroppens bevægelser, med mekaniske proteser, har indtil videre forekommet umuligt. Men denne undersøgelse påviser, at hjernen styrer bevægelser ved at planlægger "where-to-go", snarere end ved dirigere de individuelle musklers kontrol over kroppens lemmer«.

Den gode doktor forklarer videre:
»Eksperimentet her viser, at så lidt som 100 små elektriske signaler genereret i den specialicerede del af hjernen kaldet "motor cortex" kan kontrollere selv komplekse arm- og håndbevægelser«.

»Det nu ikke længere science fiction. Vi nærmer os reelt den dag, hvor patienter der er amputerede eller lammede efter rygmarvsskader kan fungere med hjernestyrede bioniske lemmer«, slutter professor Matthew.

Se i øvrigt video med de små cyborg-aber http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/7423184.stm" target="blank">HER.

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S