Sun tilstræber 10 millioner Java-udviklere

Sun Microsystems vil tredoble antallet af Java-programmører i de kommende år.

Flere end tre millioner programmører skriver allerede software i Java-sproget, og hvis det står til Sun, skal tallet øges til mere end 10 millioner i de kommende år. På JavaOne udviklerkonferencen i San Francisco præsenterede firmaet i dag en hel serie af initiativer, projekter og produktannonceringer, der skal lokke flere udviklere over i Java-folden.

Et nyt værktøj med kodenavnet Project Rave skal gøre det lettere at udvikle komplekse Java-applikationer i større virksomheder. Sun lover lettere brugerflade-design gennem "drag-and-drop" funktionalitet, hurtig og simpel adgang til databaser og webtjenester og hurtigere implementering af de færdige applikationer.

Project Rave kommer senere på året og spiller sammen med den næste generation af Java 2 Platform Standard Edition (J2SE) og Enterprise Edition (J2EE) med versionsnummer 1.5. Forbedringerne omfatter blandt andet understøttelse for metadata, flere XML-standarder, scriptsprog fra tredjeparter og JavaServer Faces, en helt ny teknologi udviklet gennem Java Community Proces.

Den nye Project Relator er rettet mod programmører som udvikler til mobile enheder med Java 2 Mobile Edition (J2ME). Project Relator skal hjælpe med at designe simple grafiske brugerflader, f.eks. animationsbaserede spil eller reklamer til mobiltelefoner. Den færdige version af værktøjet bliver sandsynligvis tilgængelig i midten af 2004.

Suns standardværktøj til Java-udviklere, J2EE SDK, kommer snart i version 1.4 (den anden betaversion kan allerede hentes) med fokus på sammensmeltningen af Java-teknologier og webtjenester.

Blandt de andre udviklernyheder fra Sun er Java Specification Request (JSR) 223, som bygger bro til scriptsprog som PHP, Sun One Studio 5 til Windows, Linux og Solaris, NetBeans 3.5, Jini Starter Kit 2.0 og en ny portal for Java-udviklere, Sun Developer Network Portal.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere