HP og Apple i ny alliance

HP og Apple har indledt et nyt samarbejde. HP skal fremover sælge musikafspilleren iPod i et nyt HP-brand, og musikprogrammet iTunes skal præinstalleres på firmaets computere.

Hewlett-Packards topchef Carly Fiorina kunne torsdag præsentere en ny samarbejdsaftale mellem HP og Apple. Det mest opsigtsvækkende ved aftalen er HPs planer om at sælge Apples populære musikafspiller iPod. Afspilleren markedsføres ikke under navnet iPod, men som et HP-brand. Design og tekniske finesser svarer til tredje generation af iPod.

Som en del af alliancen vil pc'er og bærbare computere fra HP blive leveret med Apples iTunes Music Store software præinstalleret. Endvidere vil en genvej på skrivebordet henvise direkte til iTunes, hvor brugerne kan købe musik til musikafspilleren.

I kraft af samarbejdsaftalen får Apple endnu mere vind i sejlene for storsucceserne iPod og iTunes, som har formået at markere sig som nogle af de stærkeste brands inden for digital musikunderholdning.

Hver tredje solgte MP3-afspiller i 2003 var en iPod, og målt på enheder har iPod en markedsandel på 31 procent. Endvidere er der solgt mere end 30 millioner sange gennem iTunes Music Store.

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead End User Services

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S