Elektronisk kæledyr en sikkerhedsrisiko

Det elektroniske kæledyr Furby er den seneste modedille i USA. Furby er udstyret med avanceret elektronik og kan afspille forskellige beskeder. I USA er det ikke usædvanligt, at ansatte tager deres Furby med på arbejdet. Men ikke hos den amerikanske efterretningstjeneste National Security Agency (NSA), der har forbudt Furby-dukkerne i sit hovedkvarter i Fort Meade. Årsagen skulle være, at kæledyret er udstyret med en optage-funktion, der betyder at den kan fungere som en båndoptager. Men fabrikanten, Tiger Electronics, hævder hårdnakket, at der ikke findes en sådan funktion i Furby. Nu har også NASA forbudt sine medarbejdere at tage Furby-dukker med på arbejde.

(Kilde: Wired)




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    EG Danmark A/S
    Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Computerworld Cloud & AI Festival 2025

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    17. september 2025 | Læs mere


    IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

    IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

    24. september 2025 | Læs mere


    NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

    Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

    30. september 2025 | Læs mere