Ingeniør Foreningen i Danmark (IDA) har solgt Teknisk Forlag til Tele Danmark Forlag for 48 millioner kroner. Forlaget udgiver en række fagblade og indkøbsbøger for ingeniører samt edb-bøger. I en pressemeddelelse fortæller Tele Danmark Forlag, at indkøbsbøgerne passer fint ind i forlagets kerneforretning.
- Købet vil styrke Tele Danmark Forlags stilling på markedet for indkøbsbøger, hvor vi allerede i dag udgiver Fagbog Danmark. Samtidig er købet endnu et led i vores nordiske strategi, fortæller direktør i Tele Danmark Forlag, Keld Holland i pressemeddelelsen.
De dele af Teknisk Forlags sortiment, som ligger udenfor Tele Danmark Forlags forretningsområde, skal sælges fra. Der forhandles med fire medarbejdere fra Teknisk Forlag om at overtage bladdelen. Der føres også forhandlinger om at sælge de tekniske fagbøger til Ugebladet Ingeniøren, fortæller Tele Danmark Forlag.