Sony stopper salg af OLED-fjernsyn

Sony var først med sit 11-tommers OLED-fjernsyn. Men nu forsvinder det igen.

Sony trækker nu sit første OLED-fjernsyn tilbage fra markedet i Japan. Det skriver Financial Times. Den japanske gigant har ellers et forspring i forhold til konkurrenterne og kunne allerede for to år siden lancere sit 11-tommers Bravia XEL-1 med OLED-teknologi i Japan, men efterspørgslen har været meget begrænset.

OLED bliver ellers spået et stort potentiale som fremtidens skærmteknologi, hvor farver og kontrast er meget bedre end de nuværende fladpaneler, men det store problem er at få prisen ned. Sony har solgt sin 11-tommers skærm for omkring 12.000 kroner i Japan, og så er det nok ikke helt overraskende, at kunderne er gået langt udenom den dyre skærm. I Danmark koster XEL-1 mellem 25.000 og 30.000 kr.

Der er angiveligt kun produceret 2.000 enheder af Bravia XEL-1 om måneden. En talsmand for Sony bekræfter overfor avisen, at XEL-1 nu forsvinder fra markedet i Japan og der kommer heller ikke umiddelbart en efterfølger. Sony arbejder dog på et stort 27-tommers OLED-fjernsyn, men det forlyder ikke hvornår dette produkt bliver færdigt.

Og når man tager den pebrede pris for 11-tommers OLED-panelet i betragtning, så er det nok spørgsmålet om et 27-tommers OLED-tv bliver til at betale for almindelige forbrugere lige med det samme.

Sony sælger stadig XEL-1 uden for Japan, men her er styktallene også så små, at det nok kun er et spørgsmål om tid før skærmen forsvinder helt.

Det skal nok ikke tolkes som et dødsstød til OLED-teknologien, for alle de store skærmproducenter har modeller på vej med denne teknologi. Så alle er enige om, at OLED er fremtiden, men teknologien har svært ved at blive moden - den høje pris skyldes blandt andet, at mange af panelerne må kasseres.

På IFA-messen i Berlin sidste år blev der vist en OLED-skærm med gigantiske 15 tommer - og der er demonstreret prototyper på helt op til 31 tommer. Små OLED-displays bliver allerede brugt i telefoner og andre mobile enheder, men det kniber altså med de store skærme.
 

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S