Analytiker: Prisindgreb vil gavne TDC

Telestyrelsens indgreb over for priserne for opkald fra fastnet til mobil vil ende med at gavne TDC. Det mener en aktieanalytiker.

IT- og Telestyrelsens forventede indgreb over for de høje priser for at ringe fra fastnettelefoner til mobiltelefoner kan gå hen og blive en gevinst for markedets største spiller, TDC.

»TDC sidder på cirka 80 procent af fastnetmarkedet, men kun 40 procent af mobilmarkedet. Hvis indgrebet kommer, vil det betyde at mobilselskaberne skal af med penge til fastnetselskaberne, og det vil i sidste ende primært være til gavn for TDC på grund af den store markedsandel på fastnet,« forklarer aktieanalytiker Michael Lyngsø til IT-avisen ComON's søstermedie, erhvervs-tv-stationen Stox.

Ifølge dagens udgave af dagbladet Børsen forventes IT- og Telestyrelsen i næste uge at komme med et indgreb, der vil gøre det billigere at ringe fra fastnettelefoner til mobiltelefoner - noget der i dag er langt dyrere end at ringe fra en mobiltelefon til en anden. Indgrebet vil samtidig betyde indtjeningstab i milliardklassen for teleselskaberne.

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect