Danskere vil surfe på danske sider

Tre fjerdedele af de danske surfere foretrækker at klikke sig ind på danske hjemmesider.

De danske Internetbrugere foretrækker at holde sig på den danske del af Nettet, når de surfer. Det viser en ny undersøgelse, foretaget af reklamebureauet BBDO og analyseinstituttet AC Nielsen AIM, skriver Jyllands-Posten.


Kun 17 procent af de danske mænd og 8 procent af de kvindelige danske surfere, foretrækker at besøge udenlandske websites, når de starter browseren. Og det er primært unge mænd fra hovedstadsområdet, der besøger de udenlandske websites. Jydske Netbrugere klikker sig fortrinsvis ind på danske websider.


Undersøgelsen viser i det hele taget, at jyderne er mere forbeholdne over for Nettet. Jyder er knap så flittige brugere som københavnere – og når det gælder om at handle ind på Nettet er jyderne også tilbageholdne. Mens 37 procent af den voksne københavnske befolkning har købt varer på Nettet, så ligger den tilsvarende jydske andel nede på 26 procent.


Der er stor forskel på, hvordan danskerne bruger Internet. Lidt mere end halvdelen af danskerne bruger det, men kun en femtedel bruger det dagligt, skriver Jyllands-Posten.


Undersøgelsen bygger på interviews med 947 mennesker.

Scleroseforeningen

Digital platform- og integrationsansvarlig

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Danmarks Lærerforening

Løsningsarkitekt med fokus på IT-sikkerhed

Københavnsområdet

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune