Windows ME starter op på under 30 sekunder

Microsoft annoncerede i dag, at de inkluderer den såkaldte "Fast Boot"-teknologi i Windows ME. Det betyder, at den næste version af Window kan starte op på under 30 sekunder, hvis den er udstyret med det rigtige hardware.

Microsoft har opnået den store tidsbesparelse ved at klippe den såkaldte "registry" i tre dele. Ligeledes har Microsoft fjernet de to DOS-systemfiler autoexec.bat og config.sys, og komprimeret en række systemfiler i Windows biblioteket.


Skal Milennium versionen af Windows starte så hurtig, kræver det dog, at den hardware systemet kører på, skal understøtte teknologien.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere