De stigende lønninger i Indien gør landet mindre interessant for outsourcing. Det mener tyske SAP, der er det største softwarefirma i Europa og nr. 3 på verdensplan. I et interview med avisen Financial Times siger koncernchef Henning Kagermann, at SAP vil nedprioritere Indien og i stedet udbygge sine aktiviteter i Kina og Østeuropa.
»Indien er langsomt ved at blive dyrt. Vi har besluttet, at vi kun vil ansætte et bestemt antal medarbejdere, og derefter se os om efter andre lokationer,« siger Henning Kagermann.
SAP har ellers investeret stort i Indien og beskæftiger mere end 2.000 indiske medarbejdere, fortrinsvis inden for softwareudvikling.
Koncernchefen understreger at Asien stadig er et af de vigtigste vækstmarkeder, men beklager samtidig, at it-industriens boom i Indien har gjort det svært og dyrt at finde de rigtige medarbejdere. Landets universiteter har ikke formået at uddanne nok it-folk til at dække behovet.
Hidtil har SAP kun haft meget få udviklere i Kina, men det vil ændre sig i den kommende tid.
»At vi ikke har så meget udvikling i Kina, skyldes naturligvis, at intellektuel ejendom ikke beskyttes på samme måde som i andre lande,« siger Henning Kagermann.
Han har også planer om at investere i Østeuropa, hvor omkostningerne er lavere end i Indien samtidig med, at infrastrukturen er bedre.