TDC starter nordisk bredbånds-offensiv

TDC har planer om at tilbyde bredbånd til private i alle de nordiske lande.

Inden årets udgang rykker TDC ind på det svenske marked for bredbånd til private, og senere følger Norge og Finland. Efter købet af Songs skandinaviske teleinfrastruktur sidste efterår sidder TDC på et af de mest omfattende fibernet i Norden. Det betyder, at TDC med en forholdsvis beskeden ekstra investering i netværk og udstyr kan få adgang til over halvdelen af privatmarkedet i de tre lande.

»Vi ser en vækst i bredbåndsmarkedet på ca. ti pct. i de kommende år i de tre lande, og den vækst ønsker vi at få del i. Købet af Song var alene begrundet i de muligheder, vi kunne opnå på erhvervsmarkedet. Det er logisk og velbegrundet, at vi nu udnytter investeringen på privatmarkedet også, siger adm. direktør Kim Frimer, TDC Totalløsninger.

I Sverige, Norge og Finland har mellem 25 og 27 procent af befolkningen bredbånd og det ventes at antallet vil vokse med ti procent om året frem til 2015.

»Overraskelsesmomentet betyder meget på et marked med så hård konkurrence, så derfor vil vi ikke afsløre noget om, hvornår vi kommer på markedet, og hvilke produkter vi vil tilbyde. Men vi kan love, at kunderne har noget af glæde sig til, og at vore konkurrenter får noget at tænke over,« siger Kim Frimer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere