IT-Brancheforeningen revser regeringen

IT-Brancheforeningen langer ud efter regeringen for ikke at gøre nok for, at Danmark kan nå Barcelona-målene om at 3 procent af bruttonationalproduktet skal gå til forskning i 2010.

I 2010 skal alle EU-lande hver især bruge tre procent af bruttonationalproduktet på forskning og udvikling. Én procent skal komme fra statslige investeringer og to procent fra private. Det er essensen i de såkaldte Barcelona-mål.

Men der skal langt mere turbo på hvis Danmark skal gøre sig forhåbninger om at nå målet om at tre procent af bruttonationalproduktet i 2010 skal gå til forskning og udvikling. Det er den kontante udmelding fra IT-Brancheforeningen til regeringen.
»Vi ser med bekymring på, at Danmark med det nuværende tempo ikke vil nå Barcelona-målsætningen om 1 pct. af bruttonationalproduktet til offentlig forskning og udvikling i 2010,« siger formanden for IT-Brancheforeningen, Lars Monrad-Gylling til ComON.

Regeringens Nordsø-pulje bringer nye forskningspenge på bordet, men det er ifølge Lars Monrad-Gylling langt fra nok. Der skal meget mere til, hvis målet skal nås.
IT-brancheforeningen frygter, at når vi ikke målet i 2010, vil vi sakke bagud i rækken af førende højteknologiske lande - til skade for beskæftigelse og tiltrækning af investeringer.

IT-ordfører Tina Nedergaard fra regeringspartiet Venstre mener dog ikke at IT-Brancheforeningen behøver være så bekymret.
»Jeg mener ikke at bekymringen er fuldt ud begrundet. Det er Regeringens mål at nå målsætningen og forskning er det allervigtigste på regeringens dagsorden netop nu,« siger Tina Nedergaard.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere


Sådan drager du fordel af AI, Power Apps og branchemoduler med Business Central

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

03. oktober 2025 | Læs mere