Coop overvejer mobiltelefoni

Dagligvarekoncernen Coop er måske på vej ind på mobilmarkedet. Konkurrenten Dansk Supermarked er gået ind på markedet, og det kan sætte Coop under pres.

Dansk Supermarked har meddelt, at de vil sælge taletid til koncernens mange kunder inden for et par uger. Nu overvejer konkurrenten Coop at følge efter med egen mobilløsning.

Dansk Supermarked vil sælge taletid fra virksomhedens butikker via deres eget selskab Mobilligt. Det sætter pres på Coop, som ikke har en tilsvarende ydelse. Derfor overvejer Coop fremtiden.

»Det er et interessant marked, og vi følger udviklingen tæt. Vi har ikke umiddelbart konkrete planer, men man kan aldrig vide,« siger informationsdirektør Jens Juul Nielsen til Morgenavisen Jyllands Posten.

At dagligvarekæderne overvejer mobilmarkedet hænger sammen med et stort potentiale. Nye markedstal viser, at antallet af mobilaftaler er vokset med 176.000, samtidig med at kunderne ringer mere. Det marked vil Dansk Supermarked gerne have en del af, og eksperterne vil ikke blive overrasket, hvis også Coop følger efter.

»Det her kan få Coop til at hoppe med på vognen,« siger teleanalytiker John Strand til Morgenavisen Jyllands Posten.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere