Elkunder: Elselskaber tørrer bredbåndsregning af på os

Sammenslutningen af landets mest energislugende virksomheder er ikke i tvivl - regningen for elselskabernes bredbåndsudrulning i milliardklassen tørres af på elkunderne. De vil nu have Energitilsynet til at se nærmere på sagen.

Foreningen for Slutbrugere af Energi (FSE), der tæller mere end 30 af landets mest energislugende virksomheder, er ikke i tvivl om at elselskaberne lader elkunderne betale for deres bredbåndsudrulninger i milliardklassen.

»Vores erfaring fra koncernforbundne selskaber er, at der forekommer krydssubsidiering,« siger formanden for FSE, Peter M. Nielsen, fra Danisco til IT-avisen ComON.

Tidligere på måneden slog en rapport fra Konkurrencestyrelsen ellers fast, at elselskaberne ikke lader deres elnetselskaber betale for udgifter i deres bredbåndsselskaber.

Men Peter M. Nielsen peger på at Konkurrencestyrelsen konkluderer, at de ikke har set det påvist. Det er ifølge Peter M. Nielsen ikke ensbetydende med at det ikke forekommer.

»Vi kan ikke se hvor de skulle have en konkurrencemæssig fordel i forhold til de andre bredbåndsudbydere, hvis ikke de krydssubsidierede,« understreger Peter M. Nielsen.

FSE vil nu bede Energitilsynet kigge nærmere på om elselskaberne sammenblander udgifterne i deres elnetselskaber og bredbåndsselskaber.

Konkurrencestyrelsen gør også selv i rapporten opmærksom på at de vil være opmærksom på problematikken i de kommende år.

»Der er ikke i undersøgelsen fundet oplysninger om omkostningsfordelinger, som umiddelbart vurderes at være i strid med elforsyningsloven krav om fordeling af omkostningerne på markedsmæssige vilkår. Der vil dog i forbindelse med de kommende års indtægtsrammestyring rettes en større opmærksomhed på regnskabernes omkostningsfordelinger for at sikre, at elkunderne ikke kommer til at betale for selskabernes fibernetaktiviteter over elpriserne. Hvis der i forbindelse med reguleringen viser sig forhold, som kræver nærmere undersøgelse, vil dette blive taget op ved kontakt til det pågældende selskab,« skriver styrelsen således i sin rapport, der kom den 6. september.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere