Humac taber ti millioner kroner

Appleforhandler vil skære i antallet af ansatte og indsætte ny ledelse efter historisk stort underskud og finansieringsproblemer.

De nye russiske ejere af Applekæden Humac overtog et stærkt svækket og skrantende række af butikker, da de i maj sidste år overtog kæden. Den hidtidige ejer havde i den sidste tid drevet butikkerne med faldende omsætning blandt andet som følge af en indskrænket varestrøm fra leverandørerne og en række fyringer blandt både butikspersonale og i erhvervsafdelingen.

Efter russiske ECS overtog kæden og dens butikker i Danmark, Norge og Sverige har Humac alene i den danske afdeling fået et underskud på 9,7 millioner kroner i tiden frem til udgangen af september. Det fremgår af det netop offentliggjorte regnskab.

I regnskabet varsler Humacs administrerende direktør, Alexander Domanitsky, at man både vil »reducere medarbejderstaben« og at man vil »foretage ændringer i den daglige ledelse«.

Der er dog sket store fremskridt siden ECS overtog kæden. I månederne juli, august og september steg omsætningen i både butikker, onlinesalg og i erhvervsafdelingen med gennemsnitlig 17 procent i forhold til året før og med hele 45 procent i forhold til de tre foregående måneder. Det redder dog ikke årets samlede omsætning, der blev på 206 millioner kroner, et fald på 26 procent.

Pengeproblemer
Nu sætter Humac-direktøren fokus på en række indsatsområder, som skal styrke Humac blandt andet ved at forbedre mulighederne for at få kredit og finansiering. Efter at ECS overtog kæden har Humac skiftet bank og det har slået et hul på otte millioner kroner i pengekassen, da et lån skulle betales tilbage til den oprindelige bank. For at skaffe friske penge til at dække driften sidder Humacs top derfor i »aktuelle forhandlinger med långivere og leverandører«.

Chancen for at skaffe penge skulle være gode, så Humac regner med, at kæden skaffer den ekstra finansiering og fremover vil få et større salg i både erhvervs- og serviceafdelingen og en samlet øget omsætning og overskud i år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis