Rambus ramt af alvorlig fejl

Intels nye chipsæt 820 er blevet udskudt på ubestemt tid, mens firmaet i samarbejde med Rambus forsøger at rette en alvorlig fejl i den nye hukommelses-teknologi. Problemet berører computere med tre hukommelses-slots, og betyder, at man kan risikere datatab som følge af støj fra den tredje slot. Tilsyneladende optræder problemet både, når den tredje slot er tom og i brug. En mulig løsning er at deaktivere denne slot, men det betyder, at pc'en ikke kan udstyres med mere end 512 MB hukommelse.


Intel og Rambus har i de seneste måneder fået bred opbakning til den nye teknologi, og pc-firmaer som Dell, Compaq og Hewlett-Packard har annonceret nye modeller med 820 og Rambus-hukommelse, men alle produktlanceringer er nu udskudt indtil Intel kan rette problemet.


Peter Glaskowsky, en analytiker hos Microdesign Resourcer, siger til nyhedstjenesten News.com, at mellem 100.000 og 1 million systemer allerede er blevet bygget med det defekte chipsæt. Pc-leverandørerne har nu valget mellem at udsende fejlbehæftede systemer eller skrotte de tusindvis af bundkort.


(Kilde: CNET)

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Site Reliability Engineer til DevOps i Center for Applikationer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S