Apple vil diskutere iTunes med Norden

Norske, svenske og danske myndigheder skal have et møde med Apple, hvor de skal diskutere de tre landes klage over musikbutikken iTunes.

Nu vil Apple have et møde ansigt til ansigt med de nordiske forbrugermyndigheder. Her vil de forklare deres situation, og forsøge at forhindre den retssag, som de nordiske forbrugerstyrrelser har varslet.

Forbrugermyndighederne fra Danmark, Norge og Sverige har allerede aftalt at mødes den 24. og 25. august i Reykjavik. Her skal de diskutere en strategi for kampen mod Apple. Baggrunden for at gå sammen imod Apple er den kryptering, som ligger på de filer, man henter via iTunes. Det betyder, at musikken kun kan afspilles via selskabets egne mp3-afspillere.

Apple forventer at møde de nordiske lande en gang i september, men indtil videre er der ikke fastlagt en dato.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere