Farmville-skaber udvikler bysimulation

Firmaet bag det enormt populære Farmville kommer nu med et nyt spil til Facebook.

Artikel top billede

Med 70 millioner aktive brugere er FarmVille langt det mest populære spil på Facebook. Firmaet bag spillet, Zynga, har nu annonceret et nyt spil, CityVille. Ligesom FarmVille skal det nye spil køre på Facebook og bygger på det samme koncept som kendes fra andre bysimulations-spil.

Spilleren skal konstruere en by og få økonomien til at fungere. Spilmekanikken skulle være mere simpel end det kendte Sim City. Men Zynga satser på de sociale elementer, hvor man f.eks. kan handle med vennernes byer og købe ejendomme i andre byer.

Zynga fortæller at spillet bruger en rigtig 3D-motor til grafikken og det lanceres samtidig på fem sprog – engelsk, tysk, fransk, italiensk og spansk.

Den første betaversion af bysimulationen skulle være klar inden slutningen af denne måned.

Zynga har haft stor succes som spiludbyder på Facebook med populære titler som Mafia Wars, FrontierVille og altså FarmVille. Hvis man skal tro Zynga's egne tal, har 320 mio. brugere prøvet et Zynga-spil.

Det anslås at spilfirmaets værdi er tæt på 30 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job