Forvirring om USB 2.0-hastigheden

Selv om man køber et produkt, der understøtter USB 2.0, er det ikke sikkert at det kan levere højere hastighed end ordinære USB 1.1-produkter.

Ifølge digi.no er der opstået en del forvirring blandt både producenter og forbrugere omkring hastighederne på USB 2.0 standarden. Organisationen USB Implementers Forum, USBIF, ser derfor et behov for at rede trådene ud, med en ny præcisering.

Sagen er nemlig den at USBIF i december sidste år omdøbte USB 1.1, som er den mest udbredte version af USB, til USB 2.0. Samtidig bibeholdt den oprindelige USB 2.0 standard - der er væsentlig hurtigere end 1.1'eren - sit versionsnummer.

Ifølge nyhedstjenesten førte det til, at bl.a. Sony og Toshiba begyndte at sælge bærbare computere mærket med USB 2.0, men som egentlig blot var USB 1.1. En stribe af USB 1.1 perifærenheder blev også solgt med 2.0-mærkningen.

En oplysning mange overså var imidlertid at USB 2.0 ifølge USBIF skulle dække over samtlige USB versioner - både den der kaldes "low" (1,5 Mbps), "full" (12 Mbps) og "high" (480 Mbps). De fleste har tolket USB 2.0 som værende den hurtigste af USB-versionerne.

For at rydde alle misforståelser af vejen, har USBIF udsendt to logoer - et til full-udgaven af USB og et til den hurtigste high-version, mærket "Hi-Speed". Logoerne skal fremover pryde æsken med USB-produkter.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere