Julehandel indtil sidste øjeblik hos Fona

I artiklen "Forhindringer i jule-e-handlen" fra den 15. december skrev vi, at webbutikker som BR, FONA og Bokus har betinget sig, at kunderne bestiller varerne 12-14 dage inden jul. I FONA's tilfælde er det dog ikke korrekt. Søren Aaby, kundeansvarlig for FONA Gruppens Internetaktiviteter, oplyser, at levering også i juletiden kun tager 1-2 dage alt efter bestillingstidspunktet. Man kan altså handle indtil få dage før jul hos FONA på Nettet og stadig være sikker på, at varerne når frem inden juleaften.


Som nævnt i artiklen havde FONA sidste weekend problemer med at cleare betalinger. Det skyldtes ifølge Søren Aaby en fejl i opsætningen af en ny router, som FONA har stående
hos TDK. Fona.dk overgik i sidste weekend til en ny og stærkere server og en ny og mere stabil betalingsgateway (Architrade/PBS) samtidig med at varesortiment blev udvidet fra de eksisterende ca. 1.000 varenumre til nu at tilbyde ca. 12.000 varenumre.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Brother Nordic A/S
    Import og engroshandel med kontormaskiner.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

    Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

    05. maj 2025 | Læs mere


    Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

    Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

    06. maj 2025 | Læs mere


    Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

    Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

    14. maj 2025 | Læs mere