AMD klar med DirectX 11 til bærbare

AMD er nu klar med sin første teraflop-grafikprocessor til mobile computere.

Nu kan AMD for første gang tilbyde grafikprocessorer med DirectX 11 og teraflop-ydelse til bærbare. Der er tale om fire nye serier, HD 5800, 5700, 5600 og 5400, som retter sig mod bærbare i forskellige priskategorier, skriver digi.no.

Topmodellen er den nye grafikprocessor HD 5870, som indeholder en milliard transistorer og kan levere en ydelse på 1,12 teraflops. Der skulle være tale om den hurtigste mobile grafikprocessor på markedet.

I bunden finder man den lidt mere beskedne HD 5430, som kun indeholder 292 millioner transistorer og har en ydelse på 88 gigaflops.

Fælles for dem alle er dog, at de er fremstillet med 40-nanometer-teknologi, som skal give fire gange mere ydelse per watt sammenlignet med ældre generationer. Energiforbruget i idle-mode skulle også være reduceret voldsomt.

De understøtter også alle den såkaldte ATI Eyefinity teknologi, hvor man kan sprede billedet over flere skærme.

DirectX 11 indgår i Windows 7, men antallet af spil der understøtter standarden er endnu forholdsvis begrænset.

De første bærbare computere med AMDs nye grafikmoduler kommer formentlig i løbet af de næste måneder.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS