Sony og Palm Computing samarbejder om Palm-platform

3Coms datterselskab Palm Computing og Sony har underskrevet en samarbejdsaftale, som skal udvide mulighederne med Palm-platformen. Aftalen mellem Palm Computing og Sony indebærer, at Sony får licens på operativsystemet Palm OS, og at Palm Computing skal integrere Sonys Memory Stick-teknologi i Palm-platformen.


For Sony medfører aftalen, at Palm-platformen kan implementeres i en nye serie af håndholdte produkter. Disse vil ikke blot omfatte elektroniske organizere, men også mange andre typer produkter til trådløs kommunikation og
integration af lyd, billede og data.


Palm og Sony er desuden enedes om at udvikle en fremtidig version af Palm OS, som ud over Sonys Memory Stick-teknologi, skal indeholde andre lyd- og billedteknologier fra Sony.


- De nye mobile produkter med funktioner til både data, lyd og billede vil danne grundlag for en helt ny bølge af netværkstjenester. Samarbejdet om Palm OS og Sonys Memory Stick-teknologi er det første skridt på vejen mod en
række elektroniske produkter, der sætter nye standarder for trådløs kommunikation, siger Kunitake Ando, chef for Sonys Personal IT Network Company.


- Vi er meget glade for samarbejdet med Sony. At verdens førende leverandør af elektroniske slutbrugerprodukter vælger Palms operativsystem som grundlag for
sine kommende mobile produkter, er en klar indikation om potentialet i vores produktlinie. Samarbejdet med Sony og understøttelsen af Memory Stick-teknologien øger funktionaliteten i Palm-platformen og gør den dermed
endnu mere attraktiv for de mange trediepartsudviklere, siger Alan Kessler, vice president i Palm Computing.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Also A/S
    Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

    IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

    24. september 2025 | Læs mere


    NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

    Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

    30. september 2025 | Læs mere


    Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

    Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

    02. oktober 2025 | Læs mere