Dramatisk fald i dansk netcensur

I det sidste halve år er der sket et stort fald i antallet af blokerede internet-domæner i Danmark.

Der har været stor debat i den seneste tid om det kinesiske internet-filter, der blokerer for adgang til uønsket indhold på nettet. Men i Danmark har vi også et filter, der skal forhindre at internet-brugere kan få adgang til blandt andet børneporno og pirattjenesten PirateBay.org. For børneporno er tale om en frivillig ordning, som de danske internet-udbydere selv har valgt at tilslutte sig, mens retten har tvunget dem til at blokere for PirateBay.org.

Nye tal fra erhvervsudbyderen Siminn Danmark, som IT-Politisk Forening er kommet i besiddelse af, viser at der er sket et meget stort fald i antallet af blokerede domæner igennem det sidste halve år. I november 2009 blev ca 5.000 domæner blokeret. I marts 2010 var det 1.853.

Ifølge tallene fra Siminn er der 30 gange færre visninger af den berygtede stop-side, der kommer frem, hvis en internet-bruger forsøger at få adgang til en side som er på den sorte liste.

Hos IT-Politisk Forening er man kritisk overfor internet-filteret og her glæder man sig over, at der nu sker dramatisk færre blokeringer. Men samtidig undrer foreningen sig over, at det ikke har været annonceret bredt.

”Vi er overrasket over, at den glædelige nyhed om den massive reduktion i antal censurerede domæner og dramatiske fald i blokeringer af sider ikke er annonceret vidt og bredt. Vi har også i de seneste måneder hørt tal fra bl.a. politikere som ikke synes at harmonere med det indtryk, vi har fra denne ene ISP. Det er også bemærkelsesværdigt at stort set alle de blokerede sider er i EU, USA og Canada, hvor der burde være godt muligheder for at retsforfølge de ansvarlige for misbrug af børn,” siger Niels Elgaard Larsen, formand for IT-Politisk Forening.

Statistikken fra Siminn viser at 97 procent af de blokerede domæner er i EU, USA eller Canada – og USA står for langt den største del.

Siminn forklarer i denne præsentation, hvordan den omstridte blokering fungerer rent teknisk. Filteret er indført som led i en frivillig aftale, der er indgået mellem telebranchen og politiet. Et script hos internet-udbyderen henter og formaterer listen hver time. Der er tale om et meget simpelt script, som henter listen vha. SSH og formaterer den.

Listen bliver kopieret til DNS-serverne, som herefter reloades så de bruger den seneste version af listen. Alle domænerne på listen peger på samme zonefil. Logfilerne sendes til politiet ved midnat hver dag.

Blokeringen af Piratebay.org er implementeret på samme tekniske måde som børneporno-filteret, dog uden opdatering og logfiler. Ifølge Siminn er der omkring 50 DNS-opslag i minuttet på begge servere i thepiratebay.org-zonen.

I øjeblikket er det kun en del af EU-landene, der har et internet-filter ligesom det danske, mens f.eks. Tyskland hellere vil satse på at slette de omstridte sider frem for at blokere dem. Men EU har signaleret, at alle medlemslandene fremover skal forpligtes til at blokere for børneporno.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision