Spionsoftware i CuteFTP

Det populære sharewareprogram CuteFTP installerer uden brugerens vidende et program, der sender personlige oplysninger til et amerikansk annoncefirma.

Det danske firma eSec, der tilbyder outsourcing af IT-sikkerhed, har konstateret, at det udbredte sharewareprogram CuteFTP uden brugerens vidende installerer et program, der rapporterer om brugerens adfærd til mindst ét amerikansk annoncefirma.


Programmet installeres ifølge eSec, automatisk sammen med CuteFTP og aktiveres som et underprogram, når man benytter Internet Explorer. Underprogrammet hedder "advert.dll" og en undersøgelse af denne fil viste, at forskellige strenge i programkoden pegede mod to amerikanske servere i aureate.com og adsoftware.com – begge domæner, der peger mod den amerikanske annoncevirksomhed Radiate.


I en email, som ComON har en kopi af, bekræfter CuteFTP’s supportafdeling over for eSec, at programmet samler oplysninger om brugeren. Dog kun indtil man registrerer programmet, skriver supportafdelingen. CuteFTP hævder desuden, at det i licensbetingelserne fremgik, at man ville føre statistik over brugsmønster og bestemte systeminfirmationer.


Hvad der ikke fremgår af licensaftaler er, at spionsoftwaren ikke forsvinder, selv om man af-installerer CuteFTP.


Det er dog ikke kun CuteFTP, der indeholder "advert.dll" filen. Funktionen findes ifølge det amerikanske website OptOut i en stribe free- og sharewareprogrammer, deriblandt nogle versioner af PKZip programmel.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job