Softwarepirateri er stigende på verdensplan

Den globale piratkopiering af software er steget i det seneste år, ifølge en IDC-undersøgelse bestilt af brancheforbundet BSA. Danmark er fortsat blandt de lande, hvor piratkopiering er mindst udbredt.

Den seneste globale undersøgelse af piratkopieret software, som IDC har udarbejdet for Business Software Alliance (BSA), viser at andelen af piratkopieret software er steget med tre procentpoint til 41 pct. i 2008. Denne stigning kommer til trods for, at niveauet af piratkopieret software faktisk er faldet i 57 af de 110 undersøgte lande, mens det forblev uændret i 36 og kun steg i 16 lande. Men fordi det globale pc-marked voksede mest i de lande, hvor piratkopier er mest udbredt, så steg det samlede gennemsnitlige niveau.

I Danmark ligger procentandelen uændret på 25 procent. Ifølge IDC er hver fjerde program installeret på en dansk computer altså en ulovlig kopi. Dermed har omfanget af piratkopiering i Danmark været uændret i de sidste tre år. Danmark ligger på en delt 6. plads på listen over lande, hvor der forekommer mindst ulovlig software.

»I disse usikre økonomiske tider er det endnu vigtigere for os at forklare, hvorfor ulovlig software er den helt forkerte løsning, når der skal skæres i udgifterne. Denne løsning vil blot forværre krisen - lokalt såvel som globalt,« siger Trude Berg, formand for den danske BSA Komité.

Grækenland har den største andel af piratkopier i Vesteuropa med 57 pct. Luxembourg har den laveste andel på 21 pct. I Rusland er der sket et dramatisk ryk med et fald på fire procentpoint på et enkelt år og et samlet fald på 19 pct. over seks år. Men det er stadig 68 pct. af al software i Rusland, der er piratkopieret.

IDC-tallene viser at piratkopiering fortsat er mest udbredt i udviklingslande. Mens udviklingslandene står for 45 pct. af det globale pc-marked, så dækker de mindre end 20 pct. af softwaremarkedet. Det lave softwaresalg i disse lande mere end antyder, at der er installeret piratkopier på de fleste af maskinerne.

Og de fem lande i verden hvor piratkopiering er mest udbredt er da også Georgien (95 pct.), Bangladesh (92 pct.), Armenien (92 pct.), Zimbabwe (92 pct.) og Sri Lanka (90 pct.).

Den nuværende finanskrise kan øge andelen af piratkopieret software, konstaterer IDC, men omvendt kan trenden mod billigere netbooks også mindske piratkopieringen, fordi maskinerne leveres præinstalleret med lovlig software.

IDC forventer desuden, at den stigende adgang til internet i udviklingslande vil øge udbredelsen af ulovlig software over de kommende år.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse