Distributører: Kølendorf burde have trukket sig

Efter den store momskarrusel-sag er fronterne nu trukket op før et mæglingsmødet mellem Peer Kølendorf og IT-Branchens distributørudvalg i dag.

Det undrer flere medlemmer af IT-Branchens distributørudvalg, at Peer Kølendorf ikke selv har valgt at trække sig fra IT-Branchens bestyrelse.

»Det er åbenlyst uholdbart at Kølendorf sidder i ITB's bestyrelse, når hans datterselskab har været involveret i »Gul Feber«. Det er et grundlæggende problem, at Peer Kølendorf har haft et datterselskab med en økonomi, som kræver en høj grad af opmærksomhed. Hvis Kølendorf ikke har været klar over, hvad der er foregået, er der et eller andet galt, og så hører han slet ikke hjemme i IT-Branchens bestyrelse,« siger Bjørn Arildsen, direktør for Noblelink.

Han støttes af divisionsdirektør John E. Christensen, Lemvigh Müller Kommunikation.

»Min erfaring fra andre foreningssammenhænge er, at i den slags tilfælde trækker man sig - i hvert fald i en periode - hvis der er mistillid eller rejses tvivl om ens hæderlighed hos en del af medlemmerne.«

Det falder flere af distributionsudvalgets medlemmer for brystet at IT-Branchens direktør Jakob Lyngsø står frem i en artikel i Computerworld, hvor sagen bliver udlagt som en eksklusionssag. I den artikel citeres Lyngsøe for at sætte spørgsmålstegn ved om IT-Branchen kan dømme Kølendorf, »når ingen andre [underforstået domstolene] har kunnet.«

»Vi har aldrig talt om at Peer Kølendorf er dømt. Det vi har talt om er etik. Havde det været mit selskab, der var blevet involveret i en sag som »Gul Feber«, så havde jeg trukket mig fra IT-Branchens bestyrelse. Det har noget at gøre med vores omdømme,« lyder kommentaren fra Ole Eklund, der er formand for distributørudvalget under IT-Branchen.

Carsten Braunschweig, der er direktør for Tech Data er også skarp i sin reaktion:

»Jeg har ikke adgang til at bede om en eksklusion af Kølendorf eller andre. Vi har udelukkende henholdt os til de etiske retningslinier, som er vedtaget i Distributørudvalget, og som jeg forventer at også ITB står inde for,« siger Carsten Braunschweig.

Han støttes af Bjørn Arildsen fra Noblelink:

»Selv om Kølendorf ikke er dømt, er den adfærd, der har fundet sted i hans selskab uforenelig med, at han sidder i IT-Branchens bestyrelse.«

Da CRN konfronterer Jakob Lyngsø med Computerworld-artiklen bedyrer han, at han ikke kan genkende udlægningen i Computerworld, og siger at han kun har forsøgt at forklare journalisten, hvad sagen handlede om.

»Jeg har ikke snakket om eksklusion. Jeg er fuldstændig upolitisk. Jeg skal bare få tingene til at køre, så det virker rigtig og fair. Det er min eneste øvelse. Det er politikerne i IT-Branchen, der nu bestemmer hvad der skal ske,« lyder Lyngsøs kommentar til CRN.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS