Internet Explorer 6 går tidligst på pension om fem år

Den aldrende browser IE6 bliver holdt kunstigt i live, selv om mange ser frem til dens begravelse.

I løbet af i år har den gamle Microsoft-browser IE6 været under skarp kritik i ind- og udland. Her i landet har kampen mod Internet Explorer 6 for eksempel udmøntet sig i kampagnen Drop IE6. Internationalt finder modstanderne blandt andet samling på No More IE6. Og senest har den internationale hadekampagne kastet dette humoristiske redskab af sig, der kan vise alle hjemmesider som IE6 ville have gjort det.

Men selv om IE6s modstandere er mange, så bliver et officielt farvel til browseren ikke fremskyndet.

Selv om IE6 på grund af sin alder har mange sikkerhedssårbarheder og manglende understøttelse af nutidens standarder, så tyder det på, at en begravelse af browseren tidligst finder sted i 2014

I Danmark er Internet Explorer 6 også stadig en udbredt browser.Ved FDIMs seneste optælling havde browseren 12 procent af de danske sidevisninger. Det gør den til den andenmest benyttede i landet.

Og netop fordi mange stadig bruger IE6, vil Microsoft ikke trække stikket. I et blogindlæg skriver Dean Hachamovitch, der har ansvaret for IE8, at man også vil holde liv i IE6, fordi styresystemet, som IE6 blev leveret med, Windows XP, fortsat bruges af mange og stadig opdateres. Han mener, at Microsoft har forpligtiget sig til at støtte op om IE6, så længe Windows XP stadig lever.

Og derfor har IE6 nærmest fået flere år at leve i på det seneste. Microsoft har nemlig i flere omgange udvidet den periode, hvor Windows XP bliver supporteret. Den seneste dato er sat til 8. april 2014.

Dean Hachamovitch opfordrer dog alle til at opgradere til en nyere browser.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job