Nu skal e-bøgerne være kortere

Vil elektroniske bøger gøre romanerne kortere? Nu er Amazon klar med et nyt e-format til korte bøger.

Artikel top billede

Mellem 10.000 og 30.000 ord. Eller det, der svarer til mellem 30 og 90 sider. Det er den typiske længde for elektroniske bøger i Amazons nye Kindle Singles format. Indtil nu har elektroniske bøger mest været kopier af de trykte udgaver - men nu forsøger Amazon sig med et helt nyt format, der er specielt egnet til e-læsere.

Det er trods alt ikke praktisk at fremstille en fysisk papirbog på meget mindre end 100 sider - i så fald er der tale om et hæfte og ikke en rigtig bog. Men denne begrænsning falder bort i det elektroniske format.

Amazon fremhæver at forfattere ikke længere behøver vælge mellem en længde på mindre end 10.000 ord, der er typisk for en lang artikel, eller mere end 50.000 ord, som er det typiske mindstekrav til en bog.

Internet-boghandlen opfordrer derfor forfattere, politikere, historikere og forskere til at tage det nye format til sig og udgive værker, der passer til Singles-formatet. De får deres egen sektion i Kindle Store og skal selvsagt koste mindre end en hel bog.

Amazon mener at de 10-30.000 ord er "den perfekte, naturlige længde til at præsentere en genial ide, grundig gennemarbejdet, dokumenteret og illustreret - hvad enten der er tale om en forretnings-lektion, en politisk holdning, et videnskabeligt argument, eller et smukt essay om aktuelle begivenheder".

Det korte format er velegnet til mobile enheder som Blackberry og iPhone, hvor øjnene hurtigt bliver trætte af at læse lange tekster.

Men Singles er også interessant, fordi Amazon henvender sig direkte til forfatterne, som dermed får en mulighed for at få udenom de traditionelle forlag.

Det nye koncept peger mod en trend, hvor udviklingen hen mod e-bøger kan betyde at både faglitteratur og skønlitteratur generelt bliver kortere og dermed mere læsevenligt på e-skærme. I dag er det e-bøgerne, der skal tilpasse sig til papirbøgerne - i fremtiden kan det blive omvendt.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect