Boomtown lukker

TDC får skylden.

En af landets gamle netcaféer har drejet nøglen om.

Ejerne af Boomtown har indsendt konkursbegæring. Det betyder, at caféerne i København, Århus og Odense lukker med dags varsel.

Boomtown var ejet af TDC frem til 2008, hvor kæden blev solgt til det egyptiske telefirma AA Technologies. Og de nuværende ejere påstår, at det faktisk er TDC, der er den indirekte årsag til, at kæden nu må lukke.

De egyptiske ejere mener, at firmaet er blevet mødt af urimelige huslejestigninger i bygningerne, som de har overtaget efter TDC.

AA Technologies mener, at TDC ved kontraktens indgåelse i 2008 ikke har givet korrekte oplysninger om det fremtidige huslejeniveau. Parterne har forsøgt at indgå et forlig, og TDC har tilbudt at give et afslag i købsprisen, men det var ifølge AA Technologies ikke tilstrækkeligt til at holde firmaet rentabelt og i live. Derfor afviste egypterne kompensationen.

Hos TDC er der forundring over, at Boomtown har valgt den drastiske beslutning.

"Vi er meget overraskede over lukningen, og vi kan ikke genkende billedet af situationen, som AA Technologies beskriver den. Vi har tilbudt dem en kompensation, som vi føler er absolut rimelig, og vi er overraskede over, at de alligevel har valgt at takke nej til den," siger pressechef Nicolaj Due fra TDC til ComON.

Han oplyser desuden, at Boomtown det seneste halvandet år har boet gratis i lokalerne.

Det har i dag ikke været muligt at få en kommentar fra AA Technologies om fremtiden for Boomtowns community og butik på nettet. Men i en pressemeddelelse oplyser AA Technologies, at selskabet er i dialog med andre firmaer i et forsøg på at sælge resterne eller på anden måde leve videre.

Lukningen betyder også, at Gaming School skal finde nye lokaler til at undervise. Skolen fik i år lov til at bruge Boomtowns lokaler.

(Opdateret kl: 15:53 med kommentar fra TDC)

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS