RSA udskifter millioner af tokens

Efter et cyberangreb må RSA nu udskifte op til 40 millioner SecurID-tokens.

Artikel top billede

I marts måned blev EMC-datterselskabet RSA ramt af et meget avanceret internet-angreb, hvor angriberne kunne trænge helt ind i de mest følsomme systemer. RSA fortalte dengang at angriberne havde stjålet oplysninger om sikkerhedsløsningen SecurID. Det anslås at der er mindst 40 millioner SecurID tokens i brug og yderligere 250 millioner mobile software-installationer.

RSA mente dengang at de stjålne informationer ikke kunne misbruges til at gennemføre et angreb mod SecurID, og derfor ville firmaet ikke udskifte de 40 millioner tokens.

Men efter en nærmere analyse har RSA nu ændret holdning, og nu fortæller firmaet i et åbent brev til kunderne at man vil bytte de berørte tokens. Det sker efter angrebet på Lockheed Martin i sidste uge, hvor gerningsmændene angiveligt har brugt de stjålne SecurID-oplysninger.

Det enkelte token genererer en unik kode hvert minut, som er en kombination af en unik seed-code på den enkelte enhed og klokkeslettet. Koden kan så bruges som et engangs-password til f.eks. netbanker.

Selv hvis koden bliver opsnappet, er det således ikke muligt for en hacker at logge sig ind på netbanken med den samme kode – og det skulle være umuligt at gætte koden.

Den er denne sikkerhed, som nu muligvis er kompromitteret efter cyberangrebet mod RSA.

Det menes at RSA-hackerne måske har fået fat i seed-koder eller den algoritme, der bruges til at generere engangs-kodeordet.

RSA-chef Art Coviello siger til Wall Street Journal, at praktisk talt alle SecurID tokens skal skiftes ud. Det er altså 40 millioner enheder, og det bliver sandsynligvis meget dyrt for RSA.

I sit åbne brev henviser RSA også til angrebene mod Sony, Nintendo og Google, som ikke har forbindelse til SecurID-sagen, men alligevel viser at trusselsbilledet har ændret sig.

Flere sikkerhedseksperter mener at Kina kan stå bag angrebet mod Lockheed Martin og flere andre amerikanske våbenleverandører.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos