Brandts.com og EMI i Internet-samarbejde

Det danske investeringsselskab Brandts.com har indgået et vidtrækkende samarbejde med EMI Group Denmark. Målet er at producere digital underholdning.

Brandts.com betegner aftalen med EMI som et gennembrud for firmaets strategi om investering i Internet-forretningsmodeller. Samarbejdet omfatter bl.a. digital musik, video og spil.


De to selskaber vil etablere et fælles 50/50 joint-venture, som skal udvikle nye værktøjer til digital levering af underholdning og fungere som EMIs brohoved på det skandinaviske Internet-marked. Brandts.com investerer 250.000 kr. i det nye selskab.


Samtidig får EMI 97.700 aktieoptioner i Brandts.com, der kan udnyttes frem til den 1. september 2001. Den samlede værdi er 29.3 mio. kr.


Aftalen betyder at America Online (AOL) kan blive medejer af Brandts.com. EMI er lige nu under fusion med Time Warner, der igen er blevet købt af AOL.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere