Artikel top billede

MySpace fyrer halvdelen af medarbejderne

Som ventet har MySpace sagt farvel til hver anden medarbejder.

Mens det går bedre og bedre for Facebook så ser det ikke helt så godt ud hos konkurrenten MySpace. Der har været mange spekulationer om fremtiden for det sociale netværk og det har ventet at der ville komme en større fyringsrunde i denne måned. Det er nu blevet bekræftet.

MySpace fortalte tirsdag at 500 ud af de 1.060 medarbejdere skal afskediges. I øjeblikket er der omkring 100 ansatte udenfor USA – selskabet har afdelinger i Storbritannien, Tyskland og Australien – og de fleste af disse stillinger skal nu enten nedlægges eller flyttes til USA. Et lille kernehold skal fremover varetage det internationale marked.

”Der er tale om hårde men nødvendige nedskæringer,” siger MySpace-chef Mike Jones.

Han fortæller at sparerunden skal sikre at firmaet kan vokse og udvikle sig. Fremover skal MySpace være i stand til at handle mere fleksibelt, hurtigere og teknologisk innovativt.

Der går også rygter om, at Rupert Murdocs News Corp. har sat MySpace til salg. News Corp. købte det sociale netværk i 2005 for omkring tre milliarder kroner, men siden er det gået ned ad bakke for Myspace – samtidig med, at konkurrenten Facebook har oplevet enorm fremgang.

Forskellen kunne ikke være mere markant. Facebook har netop modtaget næsten tre mia. kr. i frisk kapital og firmaets værdi bliver anslået til 280 mia. kr. Myspace er måske nu til salg til en brøkdel af denne sum. Allerede sidste sommer måtte Myspace sige farvel til 30 procent af de ansatte. Nu bliver medarbejderstaben så yderligere halveret.

Myspace har forsøgt at vende med den negative udvikling med et redesign, et nyt samarbejde med Facebook og en annonceaftale med Google. Det nye redesign fremhæver Myspace som en portal for musik, spil og underholdning.

Myspace kæmper med faldende trafik. I november sidste år havde Myspace 54,4 millioner unikke besøgende i USA, et fald på 15 procent i forhold til samme periode året før, og annonceindtægterne er faldet med 37 pct. I samme måned havde Facebook 151,7 mio. unikke besøgende i USA, en stigning på 50 pct. i løbet af et år.

I regnskabskvartalet som sluttede den 30. september havde den News Corp.-enhed som ejer Myspace et underskud på næsten en milliard kroner, og det menes at den største del af dette tab skyldes det sociale netværk.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere