Microsofts antivirus samler for mange data

Et dansk sikkerhedsfirma mener at Microsofts nye antivirusprogram indsamler alt for mange private data på computeren.

Microsofts nye webbaserede sikkerhedsprogram Windows Live Safety Scanner har alt for travlt med at indsamle data på brugerens computer, der sendes tilbage til softwarefirmaet. Det mener det danske sikkerhedsfirma CSIS, der har testet programmet.

»Vi finder ikke, at Microsoft i denne sammenhæng, har behov for at indsamle og lagre, så mange oplysninger, som de faktisk gør. Microsoft's forklaring på indsamling af de mange data er, at oplysningerne udelukkende anvendes til at forbedre produktet og at indsamling sker anonymt. Vi er dog stadig betænkelige ved omfanget af oplysninger som trækkes ud,« konstaterer CSIS.

Blandt de oplysninger som programmet samler i baggrunden og overfører til Microsoft er indholdet af Windows hosts-filen, der kan fortælle hvilke websteder der er besøgt, indholdet af Startup-folderen og aktive services og drivere på computeren.

Desuden indsamler oplysninger om installerede udvidelser til Internet Explorer og indhold og fortegnelser optaget i systemets registreringsdatabase.

CSIS fortæller, at også det nye program Microsoft OneCare Antivirus overfører mange data til softwaregiganten.

Både Windows Life Safety Scanner og OneCare Antivirus får ellers gode karakterer i CSIS' test for deres evne til at finde og fjerne virus. Af de 86 testede orme blev samtlige genkendt af programmerne. De nuværende betaversioner indeholder dog stadig mange småfejl, som ventes fjernet i de endelige udgaver.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere