På en konference i San Francisco i slutningen af juli, som var arrangeret af Phone.com (tidl. Unwired Planet), præsenterede mobilindustrien sine nyeste produkter. Phone.com er medstifter af WAP Forum og benyttede lejligheden til at reklamere for de muligheder, som ligger i 3G, bl.a. båndbredde på 384 Kbps og mobiltelefoner med farveskærm.
Firmaets direktør, Chuck Parrish, forudsagde at 3G bliver lanceret i Japan i 2001, og i Europa og USA mellem 2001 og 2003. Men andre firmaer i branchen tvivler på, at den optimistiske tidsplan kan holde.
3G kræver omfattende investeringer i nyt udstyr hos de mobile teleoperatører. Penge, som er spildt, fordi der i øjeblikket hverken findes 3G-telefoner eller indhold, som udnytter mulighederne i 3G, mener Allan Carter, vice president i WAP-firmaet Infinite.com.
Udfordringen ligger hos mobiltelefonproducenter som Ericsson og Nokia, som skal udvikle en ny generation af telefoner med stor farveskærm og helt nye input-muligheder.
Repræsentanter for branchen fremhævede på konferencen, at WAP ikke bør markedsføres som det "trådløse Internet". Det vil kun forvirre eller skuffe kunderne. Men WAP spås alligevel en lys fremtid.
Blandt de firmaer, som viste WAP-løsninger på konferencen, var Razorfish, som demonstrede en sodavandsautomat med WAP-opkobling. Kunden vælger den ønskede drik i en WAP-menu, som er forbundet med automaten.
(Kilde: Wired)