Natur-beskyttere vinder over brydere

World Wildlife Fund har vundet en principiel retssag om retten til de tre bogstaver WWF mod den amerikanske World Wrestling Federation.

World Wildlife Fund - også kendt som Worldwide Fund for Nature - kan genkendes på sit umiskendelige panda-logo - og de tre bogstaver WWF. På internet kan organisationen besøges på adressen wwf.org, der imidlertid let kan forveksles med wwf.com, som tilhører en organisation med en noget anderledes agenda, nemlig World Wrestling Federation.


Fredag i sidste uge afgjorde en britisk domstol, at bryderne ikke længere må anvende adressen wwf.com. Det var World Wildlife Fund, som havde sagsøgt bryder-organisationen for at få dem til at afstå fra at bruge forkortelsen WWF. I 1994 underskrev de to organisationer en aftale om navnet, men natur-organisationen siger at bryderne har ignoreret aftalen siden 1997.


World Wrestling Federation har allerede annonceret, at man vil anke afgørelsen. Det vil koste organisationen omkring 50 millioner dollar at ændre sit logo.


(Kilde: CNN, AP)




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere