Elselskab: Fiber er et guldæg

Bedre at sælge internet end strøm til sønderjyske elkunder.

(Opdateret) Forrige år måtte SE (tidligere SydEnergi  ) nedskrive selskabets investeringer i fiberbredbånd med en halv milliard kroner - og flere andre selskaber har siden måttet gøre det samme. Men nu begynder investeringerne i fiberbredbånd at give afkast. Indtjeningen på bredbåndsleverancer er blevet så markant, at SE’s driftsoverskud er blevet langt større end ventet.

”Det er ikke helt til at forstå. Det, der for blot et par år siden var vores smertensbarn, er i dag er godt på vej til at blive et guldæg. Den kundetilgang vi i dag oplever, er resultatet af en målrettet indsats og en teknologisk udvikling, der kun går vores vej. Det går faktisk så godt, at vores fiberbredbånd bidrager med en større overskudsgrad end elnettet,” siger SE-direktør Niels Duedahl.

Alene i år har SE fået 10.000 nye bredbånds-kunder. De er med til at give elselskabet dets bedste halvårsresultat nogensinde, hævder  SE i en pressemeddelelse. Regnskabet for første halvår 2011 lyder på et driftsoverskud på 156 millioner kroner.

”Rekord-resultatet skyldes primært et stadigt stigende antal fiberkunder samt stigende net-indtægter,” hedder det i pressemeddelelsen fra SE.

Ved udgangen af august måned har elselskabet mere end 40.000 fiberkunder fordelt over hele Syd- og Sønderjylland. Det er en stigning på 33 procent i forhold til samme periode sidste år og mere end en fordobling på blot 2 år.

De positive resultater har i 2011 medført en markant stigning i antallet af ansatte med nyansættelse af 59 medarbejdere i SE..

 

 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S