Financial Times forlader App Store

Nu er det slut med at danse efter Apples pibe.

Artikel top billede

Her på ComON har vi tidligere skrevet udførligt om Apples nye krav til salg af indhold i iOS-applikationer – en potentiel prisbombe, som danske Riidr er sluppet udenom – men det er ikke alle app-udbydere, der har kunnet nå til enighed med Apple. Nu er striden mellem Financial Times og Apple om netop de nye krav endt med, at den britiske finansavis har fjernet sine applikationer til iPad og iPhone fra App Store.

En talsmand for avisen siger til Reuters, at man uden held har forsøgt at nå frem til et kompromis i striden om kundedata med Apple. Striden er kørt i flere måneder.

De nye betingelser fra Apple betyder at salg af indhold og abonnementer fra applikationer skal afvikles gennem Apples eget betalingssystem.

Det medfører at en tredjedel af beløbet lander i lommen på Apple. Men det er ikke det eneste problem. Financial Times vil ikke acceptere, at Apple samtidig får adgang til data om avisens abonnenter. Disse data kan hurtigt vise sig at være en guldgrube – man kunne forestille sig, at de samme abonnenter også kunne være interesseret i andre finanstjenester.

Det menes at de elektroniske abonnementer udgør omkring en fjerdedel af alle abonnenter hos Financial Times. Men avisen kunne allerede i juni lancere en HTML5-baseret web-version af sine mobile app, som fungerer på enhver enhed med internet-browser. Der kommer også en Android-app i næste måned.

Talsmanden for avisen anbefaler da også, at iPhone- og iPad-brugere bør skifte til web-versionen for at læse avisen. Det menes at der er omkring 10.000 brugere af iPad-applikationen.

Dermed følger Financial Times samme strategi som blandt andet Amazon og Børsen i Danmark, der også satser på web-applikationer for at slippe udenom den strenge kontrol i App Store, mens andre mediegiganter som New York Times har valgt at bøje sig for Apple.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job