Første smugkig på Amazons tablet

Nu har Techcrunch fået lov til at afprøve den nye tablet fra Amazon.

Artikel top billede

Dette billede viser Blackberry Playbook, som angiveligt har omtrent samme design som den nye tablet fra Amazon.

Der går mange rygter om Amazons kommende tablet, som muligvis kommer allerede om kort tid. Nu har Techcrunch som de første fået lov til at afprøve en prototype. Den mobile enhed har en 7-tommers touchscreen og kører med Android. Den er altså lidt mindre end iPad, der har en 9,7-tommers skærm.

Designet bliver sammenlignet med Blackberry Playbook. Der er ingen fysiske knapper på enheden. Der kommer muligvis en større version med 10-tommers skærm til næste år, men det er dog ikke sikkert.

Ifølge Techcrunch har Amazon foretaget meget betydelige ændringer i det Android Honeycomb operativsystem, der er installeret på enheden. Den har fået en brugerflade, der minder om Apples coverflow. Desuden er alle Amazon-tjenesterne integreret i softwaren.

Hverken Google's Android Market eller andre Google-applikationer ligger på enheden. I stedet bruger den Amazons egen Appstore til Android.

Det officielle navn for produktet bliver angiveligt "Amazon Kindle" - men det har ikke meget til fælles med det produkt, som Amazon i øjeblikket sælger under navnet Kindle. I modsætning til Kindle har den nye tablet ikke et E-Ink-display, men derimod en "rigtig" skærm.

Techcrunch kan også fortælle at enheden skal koste 250 dollar og den bliver sandsynligvis lanceret i november. Prisen er den samme som for Nook Color fra Barnes & Noble.

Hukommelsen skulle være meget begrænset (6 GB) - i stedet skal det meste af indhold hentes fra skyen. Det fungerer selvsagt kun, hvis man har en aktiv internet-forbindelse.

Der er ikke noget kamera og der kommer kun en version med Wi-Fi, ikke med 3G.

Amazon vil angiveligt stadig sælge de oprindelige Kindle-enheder til en lavere pris end den nye model.

I en større rapport forudsiger konsulent Forrester at Amazons tablet bliver den største konkurrent til iPad. Forrester regner med at Amazon kan sælge 3-5 millioner tavlecomputere inden årets slutning.

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Annonceindlæg fra Pointsharp

Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland