Sådan blev Ekstra Bladet kongen af det mobile internet

Ekstra Bladet tog slagsmålet op med Apple - og vandt. I dag er EB det mest besøgte danske mobilsite.

Artikel top billede

Ekstra Bladet fik sit første mobilsite tilbage i 2004 og i dag ligger avisen i top med mobil.eb.dk som det mest besøgte mobile websted i Danmark. Faktisk har Ekstra Bladets mobilsite næsten dobbelt så mange sidevisninger som nr. 2 (BT) på FDIM's liste over de mest besøgte mobile sider. På it-forum midtjyllands årskonference It-Event 2011 i Århus tirsdag var avisens mobil-chef Christian Jelbo inviteret for at tale om, hvordan Ekstra Bladet er blevet kongen af det mobile internet i Danmark - og hvordan man har tænkt sig at forsvare denne position.

Mobilteknologien udvikles fortsat i højt tempo og forretnings- og trafikmæssigt vokser mobilmediet endnu hurtigere end internettet. Mulighederne for at lave medieforretning på den mobile platform øges nærmest måned for måned, og det samme gør udfordringerne og spørgsmålene omkring hvilken strategi man skal følge, mener Christian Jelbo.
 
Selvom Ekstra Bladet altså har haft et mobilsite i syv år har den store fremgang ladet vente på sig indtil det seneste år, hvor datatrafikken fra mobile enheder er eksploderet. Det forudsiges da også, at halvdelen af al webtrafik kommer fra mobile enheder i 2013.

"Generelt kan man sige at tabloid-formatet gør sig rigtig godt på mobilen. Det er typisk små korte historier der er skabt til at underholde og informere hurtigt," siger Christian Jelbo.

Allerede i 2008 havde brugertallet på EB.dk overhalet læsertallet for den trykte avis, og det næste skridt bliver så at antallet af mobile brugere overhaler dem, der bruger en traditionel pc til at få adgang. Det kommer til at ske om nogle år, mener EB's mobile manager, som også fortæller at den mobile trafik i øjeblikket udgør 12 pct. af den samlede webtrafik hos avisen.

En aktuel analyse fortæller at danskerne brugte 31 timer på smartphones i august - og det forventes kun at stige. Det er stadig iPhone, der fylder meget i dette billede. For iPhone-brugere tilbringer mere tid med deres telefon end gennemsnittet, og Christian Jelbo kan da også fortælle, at 60 pct. af de mobile besøgende hos Ekstra-Bladet bruger en iPhone, mens 34 pct. benytter Android. Andre mobile platforme - også Windows Phone - spiller kun en forsvindende lille rolle.

Fik smuglet nøgne piger ind i App Store

Men Ekstra-Bladet har ligesom mange andre udbydere af mobile tjenester og applikationer et blandet forhold til Apple. I oktober sidste år fik Ekstra-Bladet afvist sin applikation til App Store med den begrundelse, at man ikke ville tillade Side 9-pigens bare bryster. Det var forskelsbehandling, mente Ekstra Bladet, som undrede sig over at både engelske The Sun og tyske Bild havde fået grønt lys til deres applikationer med afklædte damer.

Løsningen blev at udvikle en arkiv-applikation, hvor man kan finde alle gamle aviser helt tilbage til 1904. At det også er muligt at hente dagens aktuelle avis - inklusive Side 9-pige - har Apple åbenbart ikke opdaget endnu. Det er også tænkeligt, at Ekstra-Bladets trussel om at gå til EU-Kommissionen for at klage over forskelsbehandlingen har fået Apple på andre tanker.

Ligesom andre mediehuse står Ekstra-Bladet overfor valget mellem at satse på applikationer eller at tilbyde sit indhold gennem mobilsites. Ekstra-Bladet tilbyder allerede en stribe applikationer, men  Christian Jelbo fortæller at man stadig er ved at udlodde mulighederne.

"Vi er i gang med at afsøge markedet, men vi har ikke fundet regnbuen endnu. Man kan sige at vi  stadig er ved den spæde start," siger han.

Dårlige erfaringer med Android

Mediehuset har blandt andet en Side 9-app til Android, hvor man kan få en let påklædt pige til at "vaske" skærmen, men Christian Jelbo fortæller at man har dårlige erfaringer med Android.

"Android er ganske enkelt ikke modent endnu. På nogle områder er det lettere end med iOS og det er hurtigere at få sine applikationer ud, men vi oplever at Android Market virker dårligt. Det er svært at finde tingene og der er stort variation mellem de forskellige mobiltelefoner og versioner af operativsystemet. Vi havde også et problem med betalinger, hvor brugerne enten ikke kunne betale eller vi aldrig fik pengene," fortæller han.

Indtil videre vil Ekstra-Bladet derfor satse på at tilbyde browser-baseret indhold til Android frem for at udvikle nye applikationer til denne platform.

I Apple-verden ser situationen noget anderledes ud. Nu er det endelig lykkes at få dagens avis med i App Store, men det er umuligt at forudsige, hvorvidt Apple vil godkende eller afvise en given applikation.

"Det koster mange penge at udvikle en applikation og vi skal være helt sikre på, at den ryger igennem," siger Christian Jelbo.

Han fortæller at man kigger på muligheden for at lave en applikation der fungerer som en slags "skal" for den mobile HTML-udgave af websiderne. Denne applikation kan så tilføre ekstra funktionalitet og samtidig sørger den for at man får synlighed i App Store. Det er en model, som svenske VG har brugt med stor succes.

Tavlecomputere ligger længere ude i fremtiden. I øjeblikket er det kun 1 pct. af trafikken hos Ekstra Bladet, der kommer fra iPad, og derfor vil man ikke bruge ressourcer på at udvikle en særlig mobil version til denne plaform.

"Vi tror på at man på sigt skal lave en løsning der bruger alle funktioner i tablet, men lige nu er markedet ikke stort nok," siger Christian Jelbo.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS