TouchPad-salg vælter online-butik

Interessen for at få fat i den billige tablet fra HP er så stor, at netbutik måtte sende kunderne over på Facebook.

Artikel top billede

Der er stadig stor interesse for at købe HP's udgåede tablet til nedsat pris. Det måtte den tyske onlinebutik Notebooksbilliger.de sande, der satte et parti med 1.300 TouchPads til salg tirsdag til 129 euro eller lidt under 1.000 kr.

Interessen var så stor, at online-butikken valgte at sende kunderne over på sin side på Facebook. Den pågældende side voksede i løbet af kort tid til 104.500 fans og blev oversvømmet med "synes godt om" tilkendegivelser.

I løbet af et par timer kom der flere tusinde kommentarer - mange fra utålmodige kunder, der frygtede at tavlecomputeren allerede var udsolgt.

Det endte med, at  Notebooksbilliger.de måtte skuffe sine kunder med meddelelsen om, at man ikke er i stand til at håndtere presset. Nu vil man i stedet trække lod blandt kunderne - og de 1.300 heldige vindere får så lov til at købe tablet'en til den reducerede pris.

I et tysk blogindlæg fortæller butikken, at man vil indrette en speciel side, hvor kunderne kan tilmelde sig til lodtrækningen. Denne side vil så være åben i 48 timer. Butikken regner dog, at denne side også hurtigt vil bukke under for presset, derfor skal den være åben i to døgn.
 
I USA gik HP'ens egen netbutik også i knæ og mange kunder forsøgte forgæves at få fat i den billige tablet. Senest har HP annonceret at man vil producere endnu en omgang TouchPads. De kunder, der har betalt fuld pris for TouchPad, vil få en del af pengene tilbage.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S