Se første Windows 8 tablet i næste uge

Vil Microsoft udlevere quadcore-tabletter til konferencegæster?

Artikel top billede

Foto: Maxime Perron Caissy

Nvidias med spænding ventede Kal-El quadcore CPU er den sandsynlige motor i en ny tablet fra Samsung, som angiveligt vil blive vist frem for udviklere i næste uge.

Det er dog tablettens operativsystem, der står til at få den største opmærksomhed. Det er nemlig Microsofts næste Windows-generation, som selskabet håber vil komme til at regere på alt fra pads til powercomputere: Windows 8.

Forbrugere vil ifølge Microsofts foreløbige udmeldinger ikke få mulighed for at købe Windows 8 tabletter før en gang næste år, men for udviklere stiller sagen sig anderledes. De af dem, der dukker op til Microsofts udviklerkonference BUILD i næste uge, vil ifølge forlydender, der bedst kan karakteriseres som "rimeligt troværdige", blive præsenteret for Samsung-tabletten med bemeldte Windows.

Det er avisen Korea Economic Daily, der citerer "kilder i branchen" for oplysningen om, at Samsung lader en Windows 8 tablet se dagens lys på en konference i næste uge. (Google Translate gør det meste af indholdet i den koreanske avis til  underholdende volapyk, se i stedet Cnet Australiens historie om sagen)

Der er tale om udviklerkonferencen BUILD, som finder sted i 13-16 september i Californien.

Tilbage i august rapporterede en af deltagerne fra TechEd udviklerkonferencen i New Zealand, at Microsoft havde lovet at ville udlevere en quadcore tablet med Windows 8 til gæsterne på den næste store konference, som kun kunne være BUILD.

Flere techmedier spekulere i dag i, at en quadcore tablet med Windows 8 kun kan betyde "Kal-El," der er et avanceret system-on-chip fra Nvidia og planlagt til lancering senere i år.

Ifølge Korea Economic Daily-historien skal Samsung-tablettens quad-core cpu styre en ti tommer stor skærm. Derudover er detaljer sparsomme.

Microsoft har ikke lagt skjul på, at man gerne vil gøre Windows 8 med touch-grænseflade til en konkurrent til iOS og iPad, men nærmere oplysninger om den kommende udvikler-tablet kan man i øjeblikket ikke få fra firmaet.

ComONs spioner er på vej til konferencen for at få fingre i tabletten så snart den dukker op.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT