Paypal kræver Cuba-boykot i europæiske netbutikker

Paypal truer netbutikker til at droppe varer fra Cuba. Det har nu givet bagslag.

Artikel top billede

Den store tyske forhandlerkæde Rossmann vil ikke længere afvikle betalinger gennem Paypal i sin onlinebutik. Det sker efter at Paypal har truet Rossmann og andre netbutikker til at fjerne cubanske varer.

Paypal har sit hovedsæde i USA og begrunder sit krav med, at man er bundet af den amerikanske handelsboykot mod Cuba. De amerikanske myndigheder kræver at Paypal skal blokere for handel med Cuba - og det gælder tilsyneladende også for selskabets udenlandske datterselskaber.

Paypal har truet Rossmann med at opsige samarbejdet hvis ikke alle cubanske varer forsvinder fra hylderne - eller i det mindste muligheden for at betale for dem med Paypal-systemet.

Nu har Rossmann - som er den tredjestørste kæde af Matas-lignende forretninger i Tyskland - så reageret ved selv at smide Paypal ud. Som det fremgår af denne tyske begrundelse, vil Rossmann ikke længere tilbyde Paypal-betalinger.

"Selvom mange af vores kunder bruger Paypal, vil vi ikke efterkomme denne opfordring. Vi er overbevist om, at vi handler i Deres interesse. Fra vores synspunkt er der ikke nogen grund til at praktisere amerikansk ret. Men endnu vigtigere; vi forsvarer os imod, at De, vores kunder, på denne måde bliver udsat for formynderi og bliver frataget det frie valg," skriver Rossmann.

Den konkrete strid handler om cubanske cigarer, der sælges hos Rossmann. Tidligere har spiritus-butikken Bardealer.de klaget over Paypal ved en tysk domstol. Paypal har indefrosset firmaets konti, fordi det har solgt cubansk rom.

De tyske forhandlere mener, at Paypals fremgangsmåde strider mod den såkaldte EU Blocking Regulation, der netop skal forhindre at personer og virksomheder i EU-landene bliver tvunget til at rette sig efter en handelsboykot i andre lande.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job