Her er den nye Windows Store

Nu har Microsoft for første gang fremvist den indbyggede softwarebutik i Windows 8.

Artikel top billede

Her på ComON har vi tidligere skrevet om, at Windows 8 får sin egen App Store. På Build-konferencen i Anaheim har Microsoft nu for første gang vist den kommende Windows Store. Her kan man både købe de såkaldte Metro Style Apps - altså applikationer, der er tilpasset den nye mobil-lignende brugerflade - og klassiske desktop-programmer.

Internet Explorer 10 bliver tæt knyttet sammen med Windows Store. I browserens adressebjælke kommer et lille ikon, hvor hjemmeside-ejere kan linke direkte til deres applikation i Windows Store. Hvis man allerede har installeret applikationen, kan man starte den direkte ved at klikke på ikonet.

Microsoft fortæller at  Metro Style Apps kun kan købes gennem App Store. Der bliver også mulighed for at sælge indhold inde i applikationerne, men i modsætning til Apples App Store er der ikke noget krav om, at betalingen skal håndteres gennem Windows Store.

Licensmodellen for Metro Style Apps er baseret på brugerens konto - ikke den enkelte enhed. Det betyder altså, at man kun betaler for en applikation én gang og herefter kan installere den på et ubegrænset antal enheder.

Denne licensmodel gælder dog ikke for traditionelle desktop-applikationer solgt gennem Windows Store, hvor man fortsat kun får licens til at installere programmet på et begrænset antal maskiner.

Foruden gratis og betalingspligtede applikationer kommer der også programmer, som kun kan bruges i en begrænset periode eller hvor indholdet er begrænset.

Det ser ud til at Microsoft lander et sted mellem App Store og Android Market når det gælder kontrollen med applikationer i App Store. Microsoft tjekker alle applikationer for malware og gennemfører også en teknisk og indholdsmæssig kontrol, lyder det, men selskabet lover at man vil gøre processen så transparent som muligt.

I Windows Store kan man sortere applikationerne efter kategorier, pris, bedømmelse og dato.

Indtil videre er det ikke muligt at indsende applikationer til Windows Store, men udvikler-versionen af Windows 8 indeholder et certificerings-værktøj, som kan bruges til at teste applikationer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S